Nalazi međunarodnih komisija činjenično najbliži istini

0

BEOGRAD – Branilac Srba pred Haškim tribunalom, advokat Goran Petronijević rekao da su zaključci nezavisnih međunarodnih komisija za Srebrenicu i Sarajevo činjenično najbliži istini, da vode pomirenju i da je najvažnije da se o ovim stvarima što više govori.

Petronijević, koji je učestvovao na onlajn međunarodnoj konferenciji o ishodima rada nezavisnih međunarodnih komisija za Srebrenicu i Sarajevo, koja se održava u Moskvi, izjavio je novinarima uoči skupa da je kvlaitet rada ovih komisija nesumnjiv, a da su njihovi zaključci naučno potkovani i metodološki potpuno opravdani.

„Ako ništa drugo, ovakvi nalazi i razmišljanja su ono što vodi ka pomirenju, a ne uljuljkivanju u laži i lažnim podacima, lažnim kvalifikacijama koje mogu samo da dovedu do zaoštravanja i, ne daj Bože, eventualno generisanja novih sukoba“, istakoa je Petronijeivć.

Navodeći da apsolutne istine nema nikada, Petronijević je rekao da mu napor koji je učinila ova komisija daje za pravo, kao nekome ko se ovom materijom bavi duže vremena, da kaže da ovi nalazi predstavljaju jednu vrstu temeljnog pokušaja da se dođe do stanja blizu istine.

„Mnogo se manipulisalo ovom temom, sa mnogim činjenicama, brojem stradlaih. Imam utisak da mnogi ne žele da čuju i da vide rezultate ovih nalaza, jer oni oponiraju dosadašnjim uvreženim stavovima, u koje se na neki način muslimanska strana uljuljkala“, istakao je Petronijević.

On je naveo da su muslimani-Bošnjaci sebe, jednostavno, stavili u ulogu žrtve, koja im je, nažalost i namijenjena od samog početka, kako bi iz te uloge žrtve postigli određeni benefit u okviru konačno političkog i pravnog međunarodnog rješenja sudbine BiH.

„Ovo što je dala ova komisija, pogotovo, zaključke oko Srebrenice i broja stradalih, kvalifikacije samog događaja da ne predstavlja genocid, već ratni zločin, apsolutno je tačna stvar“, istakao je Petronijević.

On je dodao da se ta tačna stvar može naći i u drugim izvorima i zaključcima, kao što su i pojedine presude Haškog tribunala, gdje se u više navrata u izdvojenim mišljenjima sudija upravo davala takva analiza i osporavao broj stradalih.

To se, kaže Petronijević, može naći i u optužnicama i pojedinim presudama, a takođe je kvalifikacija tog događaja išla ka tome da se radi o ratnom zločinu i to protiv ratnih zarobljenika, a ne protiv civila.

Na pitanje da li su nalazi komisija za Srebrenicu i Sarajevo dovoljni da se pokrene revizizja pojedinih haških presuda, Petornijević je rekao da sami po sebi nisu dovoljni, ali da mogu inicirati da se prikupljaju i prezentuju dokazi u tom pravcu i da se uđe u postupak revizije eventualno pojedinih postupaka pred Haškim tribunalom, odnosno njegovim nasljednikom Mehanizmom.

„Koliko će to biti dovoljno, to ćemo videti. To zavisi i od mnogih stvari koji će se tamo događati, jer je taj Mehanizam i dalje pod velikim uticajem i pritiskom onih koji su ga osnovali i dalje ispunjava razloge sopstvenog osnivanja, a to je prebacivanje krivice na Srbe generalno na Balkanu za sva događanja“, rekao je Petronijević.

On kaže da su građanski vjerski rat u BiH „potpalili sa strane“, sa Zapada, prije svega NJemačka, Vatikan i SAD.

„Ne možemo krivce tražiti među nama i našim komšijama sa kojima smo se poklali. Možemo da kažemo da je naša krivica što smo naseli na takve provokacije Zapada, pre svega, govorim u tom trenutku o Nemačkoj, Vatikanu i SAD kao glavnim pokretačima raspada bivše Jugoslavije i na taj način izazivanja malih ratova“, rekao je Petronijević.

On kaže da su oni kojima je na um palo da razbija bivšu Jugoslaviju „bolesni umovi“, jer su izazvali sukobe u BiH, koja je višekonfensionalna i višenacionalna, opterećena prošlošću i ranijim ratovima.

„NJihova krivica je krivica izazivanja ili činjenja zločina protiv mira, a sve ostalo što se događalo u tim nesrećnim događajima gde je stradalo gotovo 100.000 ljudi na svim stranama predstavlja posledicu takvog događanja“, naveo je Petronijević.

U Moskvi je danas održana druga međunarodna konferencija o ishodima rada nezavisnih međunarodnih komisija za Srebrenicu i Sarajevo, u organizaciji Katedre za uporedne političke nauke Moskovskog državnog instituta za međunarodne odnose Ministarstva spoljnih poslova Rusije i Međunarodnog instituta za razvoj naučne saradnje.

U njenom radu su onlajn učestovali eksperti iz Republike Srpske i Srbije, ali i inostrani članovi međunarodnih komisija za Sarajevo i Srebrenicu.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare