
ИСТОЧНО САРАЈЕВО – Мождани удар данас је водећи узрок инвалидитета у свијету и други водећи узрок смрти, зато је важно препознати симптоме и одмах затражити помоћ, саопштено је из Болнице „Србија“ поводом Свјетског дана борбе против можданог удара, који се обиљежава 29. октобра.
Истаκнуто је да се мождани удар може догодити било коме, у било којем тренутку и било гдје.
Специјалиста неурологије Весна Арсић Пејић појаснила је да се фактори ризика дијеле на оне који се не могу мијењати, попут пола, расе, насљеђа и старости, и на оне на које се може утицати.
Ту је навела повишен крвни притисак, дијабетес, пушење, поремећај масноћа у крви, фибрилацију преткомора и друге срчане поремећаје, гојазност, недостатак физичке активности, конзумирање алкохола и употребу оралних контрацептива.
Пејићева је истакла да су најчешћи симптоми који се лако могу примијетити слабост или трњење једне стране лица или тијела, изненадна вртоглавица праћена губитком равнотеже и немогућношћу ходања или стајања, уз осјећај мучнине и повраћање.
Тегобе се често појачавају при промјени положаја главе или тијела, као и током физичког напора.
Многи преживјели од можданог удара суочавају се са значајним изазовима који укључују физички инвалидитет, потешкоће у комуникацији, промјене у размишљању и осјећају, губитак посла и прихода.
Мождани удар може имати различите краткорочне и дугорочне ефекте на здравље човјека, зависно од тога који је дио мозга погођен и колико брзо се лијечи.
Пејићева је указала да је неопходно препознати и лијечити ризичне факторе попут високог крвног притиска, шећерне болести и повишеног холестерола.
„Будите физички активни и редовно вјежбајте, одржавајте правилну исхрану богату воћем и поврћем, смањите унос соли, шећера и масноћа. Ограничите употребу алкохола и немојте пушити. Научите препознати симптоме упозорења и одмах затражите помоћ“, истакла је Пејићева.
Свјетски дан борбе против можданог удара обиљежава се 29. октобра како би се истакла озбиљна природа и високе стопе можданог удара, подигла свијест о превенцији и лијечењу овог стања и обезбиједила боља брига и подршка за преживјеле.
(www.palelive.com / Срна)















