Milka Tošić tihuje sa svojim stihovima, slikama i ručnim radovima

0

HAN PIJESAK – Iako njeno stvaralaštvo nije promovisano koliko zaslužuje, osamdesetšestogodišnja pjesnikinja Milka Tošić sa Han Pijeska očekuje da iz štampe izađe njena 11. knjiga pod naslovom „U mom zemanu“ i tihuje pišući i slikajući.

Do sada je objavila devet manjih zbirki pjesama sa ponekom pričom za djecu: „Treperave vezojavke“, „Kažem ti kao svom rođenom“, „Iz svakodnevnice“, „Hajde da se volimo“, „LJubav stvaraj ljubavlju“, „Ima za svakoga za staroga i za mladoga“, „Draga knjiga“, „Svakom svoje, zaradio je“ i jednu knjigu proze „Neispričane priče“.

„Počela sam da pišem 2004. u svojoj 69. godini, uz podršku nedavno preminule kćerke, koja mi je obezbjeđivala sredstva za štampanje svih 10 knjiga“, kaže Tošićeva za Srnu.

Nije do sada bilo nagrada i priznanja za ovaj vid njenog umjetničkog izraza jer, navodi ona, „nije ni imala sreće da napravi promocije za svoje knjige i naiđe na podršku“, koja bi joj omogućila da odlazi ne pjesničke večeri i prodaje svoje knjige.

Na prijedlog prijatelja odlazila je u osnovnu školu, čitala stihove djeci i poklanjala im svoje knjige, kao i Narodnoj biblioteci na Han Pijesku.

„Ne žalim što sam poklanjala svoje knjige, jer će bar neko zapamtiti moje rime. Ne treba da onako nijemo stoje kod mene“, priča Tošićeva.

Milka navodi da piše kratke i vesele pjesmice i priče za djecu i ne želi da podsjeća na tužne teme, iako je velike životne nevolje nisu zaobilazile, te napominje da je svakom mališanu u svojoj ulici posvetila po pjesmicu.

Posebno su je dotakle riječi hvale za njen rad od pjesnikinje Dare Radojević iz Gornjeg Milanovca.

Tošićeva se u svojoj 11. knjizi, koja treba uskoro da izađe iz štampe, dotakla i zlodjela iz Drugog svjetskog rata, iako ne voli ni sjećanjem da se vraća u vrijeme kada su ona i sestra rano ostale bez roditelja i odrastale uz tetku Jelu.

„Mnogo toga se desilo na ovoj raskrsnici bitnih puteva između dvije regije i odlučila sam da pisanjem otrgnem od zaborava to zlo o kome se malo govorilo u miru, ali sam zapisala ono što sam čula od starijih o životu ljudi iz stara zemana“, ističe pjesnikinja, po čemu je i dala naslov „U mom zemanu“.

Za štampanje nove knjige dobila je podršku od opštine i to joj mnogo znači, kaže Milka, koja je u Han Pijesku poznata i po drugim načinima umjetničkog izraza.

Iako u svojoj školi, od prvog osnovne do završnog razreda srednje nije imala nastavni predmet likovno obrazovanje, Tošićeva je od rane mladosti osjećala potrebu da crta.

„Moje slike su amaterski rad temperom, uljanim bojama i akvarelom, ali nije bilo kupaca, osim na samostalnim i grupnim izložbama Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva `Prosvjeta` i Narodne biblioteke u našem mjestu“, navodi Tošićeva.

Za razliku od kolega, radovala se, kaže ona, odlasku u penziju da bi mogla da se posveti onome što voli da radi – piše, crta, veze i hekla.

Komplet narodne nošnje njenog kraja i jedna slika koje je Milka uradila poklonjeni su srpskoj princezi Jelisaveti Karađorđević kada je posjetila opštinu i Narodnu biblioteku na Han Pijesku, čime se ova svestrana pjesnikinja posebno ponosi.

Uradila je, priča Tošićeva, prije petnaestak godina 16 kompleta narodne nošnje
/vezenih suknji i bluza/ za mlađe uzraste i poklonila ih Domu za nezbrinutu djecu „Rada Vranješević“ u Banjaluci.

Narodna biblioteka „Branko Čučak“, povodom 21. marta – Svjetskog dana poezije, na Han Pijesku organizovala je „Veče sa Milkom Tošić“, na kojoj su posjetioci slušali njene stihove i mogli da vide njene slike, te vezene i heklane ručne radove.

Predsjednik Književnog kluba „Luča“ Aćim Todorović uručio joj je priznanje za doprinos radu ove regionalne stvaralačke zajednice.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare