Изложба „Албум породице Ћуковић“ свједочи о некадашњем животу

0

Долазак породице Ристе Ћуковића на Хан Пијесак двадесетих година минулог вијека дао је посебан печат животу људи у овом крају, који је још у то доба проглашен ваздушном бањом и гдје су кћерке хотелијера Ћуковића организовале пријеме за привреднике, банкаре и индустријалце.

Пише: Добрила Абазовић

ХАН ПИЈЕСАК – Директор Народне билиотеке „Бранко Чучак“ на Хан Пијеску Озренка Ђурић Радуловић рекла је Срни да ће до краја маја посјетиоци моћи да погледају изложбу фотографија „Албум породице Ћуковић“, које дијелом свједоче како се живјело у овом мјесту у Краљевини Југославији, након што је Хан Пијесак у то доба проглашен ваздушном бањом.

Радуловићева је навела да су из богатог завичајног фонда пажњу запослених привукле фотографије и натписи из старе штампе о породици Ристе Ћуковића, која се на Хан Пијесак доселила двадесетих година минулог вијека, а изградњом љетње резиденције краља Александра Карађорђевића почео се полако развијати и здравствено-климатски и елитни туризам.

Изградњом резиденције Карађорђевића, осим краљевске породице, на Хан Пијесак су долазили министри, генерали, привредници и државници.

Стогодишња четинарска шума, чист ваздух и висока концентрација озона у њему подстакли су досељавање људи из других средина на Хан Пијесак, па се међу њима нашао и Ристо Ћуковић из села Буковик, са сусједног Сокоца.

„Ћуковић је на Хан Пијеску изградио кућу и кафану, потом и хотел Европа који је у то доба био један од три хотела у овом мјесту, уз Југославију и Поглед, а нешто касније је и хан Кадића са преноћиштем прерастао у хотел“, испричала је Радуловићева.

Она је навела да су фотографије из албума породице Ћуковић, које су само дијелом изложене у Народној библиотеци, овој установи поклонили Ненад и Смиљан Плазиновић и Бранислав Јовановић, унуци Ристе Ћуковића, те дозволили да буде дио завичајне збирке.

„Посјетиоци ове изложбе, осим фотографија на којима је очит амбијент из живота породице Ћуковић, могу видјети како је изгледала љетња резиденција Карађорђевића и хотел Европа“, рекла је Радуловићева.

Она је напоменула да вриједан документ представља фотографија са црквом на Хан Пијеску изграђеном 1923. године и посвећеном цару Лазару, за коју је краљ донирао сребрне иконе и лустер.

Према њеним ријечима, та црква је срушена у Другом свјетском рату, а у близини локације је након рата изграђен данашњи Храм Светог великомученика Пантелејмона.

Говорећи о животу Ћуковића, Радуловићева је навела да је Ристо са супругом Зором /кћерком Вуле Драгашевића и Јање Лакетић из Сарајева/, имао три кћерке – Наду, Веру и Јованку.

„Оне су живјеле животом великих средина, организујући излете и пријеме за привреднике, банкаре и индустријалце, који су радо долазили у мјесто које је тадашње Министарство трговине и индустрије прогласило ваздушном бањом, о чему су писали часописи Време и Правда, који су излазили у вријеме Краљевине Југославије“, испричала је Радуловићева.

У истим часописима се може прочитати како је на Хан Пијеску са овацијама дочекан краљ Александар Карађорђевић двадесетих година прошлог вијека о Видовдану, који се и данас духовним и свјетовним садржајима прославља у овом мјесту.

Радуловићева је навела да је хотелијера Ћуковића, предсједника општине и учитеља, али и многе друге угледне и ученe Србе из овог краја по успостављању Независне Државе Хрватске ухапсио командант Иван Иваниш и одвео у Рашића Гај код Власенице, гдје су убијени.

Његова супруга Зора са дјецом је нашла спас код породице Симовић код Обреновца, која је прије рата била чест гост у Ћуковићевом хотелу „Европа“, а од ове породице данас је жива Ристина кћерка Јованка у Београду.

„Овом изложбом жељели смо да покажемо јавности да се бар дијелом са фотографија из албума породице Ћуковић може наслутити како је текао друштвени живот људи у овом мјесту у периоду између два свјетска рата“, рекла је Радуловићева.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare