Istorijskom času na „Novom Zejtinliku“ prisustvovalo oko 1.000 osnovaca

0

Na Srpskom vojničkom groblju „Novi Zejtinlik“ na Sokocu danas je održan istorijski čas za oko 1.000 učenika osnovnih škola sa područja opština Pale, Istočna Ilidža, Trnovo i Sokolac kojima su predstavnici boračke organizacije i istoričari govorili o tekovinama proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata i istorijatu ovog spomen-groblja.

Predsjednik Skupštine Boračke organizacije „Ilidžanski borac“ Goran Šehovac rekao je da na ovom spomen-groblju počivaju njegovi drugovi i braća iz školske klupe, jer je kao devetnaestogodišnjak dočekao rat i kao i svi njegovi drugovi iz „školske klupe“ uzeli su puške da brane ono što je najsvetije – svoje kuće.

Šehovac je rekao novinarima da je ideja o održavanju časa istorije i njegovanja kulture sjećanja potekla od „Ilidžanskog borca“ u okviru programa obilježavanja „Dana odbrane Ilidže“.

„Ova djeca moraju da imaju kulturu sjećanja, koja mora da postoji“, rekao je Šehovac, ističući da je ponosan na svu djecu koja su danas ovdje, a čiji su se roditelji borili i ginuli za grad Istočno Sarajevo.

Šehovac smatra da časovi istorije poput današnjeg na Sokocu, treba da budu organizovani i u drugim sredinama širom Republike Srpske, pa i Srbije.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Pale Jasna Lazarević – Gavrilović rekla je da u toj organizaciji smatraju da je veoma značajno da se malađim naraštajima govori o tekovinama odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i svih prošlih ratova, kako bi djeca čuvala svoj identitet, identitet srpskog naroda i ono što je stvoreno krvlju i životima najboljih srpskih sinova.

Doktorand istorije Lazar Škobo istagao je da je za svako poštovanje ideja i namjera Boračke organizacije da se njeguje svijest kod učenika, pogotovo u godinama kada se kod njih formira patriotska i društvena svijest, te da je posebno inspirativno mjesto na kojem je danas održano predavanje.

On je podsjetio da na ovom spomen-gorblju leže posmrtni ostaci ljudi koji su dali svoje živote za slobodu Istočnog Sarajeva ne pomjerivši svoje linije odbrane nijednog milimetra, ali su morali poslije Dejtonskog sporazuma da napuste svoje kuće i imanja koja su političkim dogovorom pripala Federaciji BiH.

„Kao najznačajniji spomen tih događaja jeste `Novi Zejtinlik`, najveće spomen-groblje na ovim prostorima“, naveo je Škobo.

Učenici su nakon istorijskog časa na „Novom Zejtinliku“ posjetili su manastir Svetog velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji, na čijim unutrašnjim zidovima su umjesto ikonopisa upisana imena više od 4.000 srpskih boraca poginulih u odbrani Sarajevsko-romansijek regije.

(www.palelive.com/Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare