БАЊАЛУКА – Фонд здравственог осигурања Републике Српске припремио је поводом Свјетског дана обољелих од дијабетеса водич кроз права обољелих од дијабетеса, како би осигураници који болују од ове болести и њихове породице на једном мјесту добили све потребне информације о правима које овај фонд финансира.
Из Фонда су истакли да им је намјера да осигураници кроз форму најчешћих питања и прецизних одговора дођу до свих потребних информација, али и о начину остваривања права, као и коме могу да се обрате за помоћ у случају додатних појашњења.
„Будући да су издвајања Фонда за обољеле од дијабетеса у протеклих десет година повећана за 40 одсто, водич је осмишљен са циљем да осигуранике информише, оснажи и помогне у свакодневном остваривању права, да знају шта све обавезно здравствено осигурање финансира и у којим ситуацијама није потребно додатно издвајати новац“, саопштено је из Фонда.
Водич садржи све податке о правима обољелих, а посебно су наглашене новине којима је Фонд додатно унаприједио квалитет живота обољелих од дијабетеса.
Фонд је од ове године почео да финансира скрининг на дијабетес типа два у домовима здравља, а све у циљу јачања превенције на примарном нивоу.
Креирани су упутници са питањима на основу којих љекари процјењују степен ризика за добијање дијабетеса типа два, те на основу тога осигурано лице упућују на даљу лабораторијску дијагностику.
Током ове године, у Интегрисаном здравственом информационом систему /ИЗИС/ урађена је и апликација „Е-превенција“ за вођење превентивних прегледа како би значајно олакшала рад љекарима у пракси и подстакла јачање превентивних прегледа на примарном нивоу.
„Фонд је за наредну годину предвидио и буџет за превенцију у износу од око четири милиона КМ, како би подстакли домове здравља да у већој мјери обављају превентивне прегледе, што је јасан показатељ да је у фокусу рада Фонда унапређење здравља сваког појединца“, наведено је у саопштењу.
Осим тога, Фонд финансира сензоре за континуирано мјерење шећера за дјецу до 18 година која болују од дијабетеса типа један.
„Оно по чему је Фонд јединствен у региону јесте што корисници сензора и даље имају право у одређеној количини и на тракице за мјерење шећера. У овој години, такође, повећан је број тракица за континуирано мјерење шећера за труднице и дјецу до 18 година и кориснике инсулинске пумпе са дијабетесом типа један и то на 1.800, умјесто 1.200 колико су раније имали право“, наведено је у саопштењу.
(www.palelive.com / Срна)









