
БАЊАЛУКА – Професор Правног факултета Универзитета у Крагујевцу Зоран Чворовић изјавио је да нема бољег мјеста од Републике Српске на којем се може говорити о суверенитету, те указао да се суверена држава враћа на велика врата са мултиполарним поретком.
„Фридрих Енгелс је у 19. вијеку обећавао да ће суверену државу сместити у музеј заједно са каменом секиром. Глобалисти су то следили и спремали су се да потпуно десуверенизују националне државе и отуда су и повели рат против српског народа деведесетих година прошлог века“, рекао је Чворовић новинарима у Бањалуци, гдје се одржава округли сто „Суверенитет некад и сад /политички, културни и научни/“.
Он је нагласио да је суверенитет фактичка категорија, као што је то и настајање државе.
„То је веома важно у процесима ресуверенизације Републике Српске, односно враћања изворном Дејтону. Важно је фактички показати постојање суверености, односно највише власти кроз читав низ манифестација апарата и исто тако показати да је онај други поредак несуверен“, нагласио је Чворовић.
Он је напоменуо да је према изворном Дејтону сувереност припадала ентитетима – Републици Српској и Федерацији БиХ, а да је БиХ обична конфедерација која никада није суверена.
„Данас је задатак Републике Српске да на конкретним делима покаже да је тај апарат, кроз његову немоћ, немоћ пресуда /вануставног/ Суда БиХ и налога за хапшење, несуверен, а онда је и у тој мјери Српска суверена“, истакао је Чворовић.
Професор Филозофског факултета Универзитета у Београду Милош Ковић рекао је да се годинама поставља питање ресуверенизације не само српских држава – Републике Српске и Србије, већ и српске мисли.
„Ресуверенизација значи повратак на аутентично сопствено становиште, налажења упоришта и полазних тачака у себи, у споственом предању и историји. Циљ је да престанемо да гледамо себе кроз туђинске наочале. Треба размишљање где смо, шта радимо и куда идемо и то треба да буде утемељено у открићу ко смо“, нагласио је Ковић.
Према његовим ријечима, одговор не може да буде исти као што је био прије неколико деценија.
Професор Филозофског факултета Универзитета у Бањалуци Радован Субић каже да је питање суверенитета у фокусу више него икада до сада.
„Овај округли сто требао би да понуди одговоре на многа питања, а једно од њих је да ли суверенитет може да постоји без политике у култури или науци“, навео је Субић.
Учесници округлог стола на Филозофском факултету Универзитета у Бањалуци су и професори Дарко Ђого, Дејан Дошлић, Петар Ћурчић, Марко Ромић и Нина Сајић.
(www.palelive.com / Срна)