Брже и лакше до података преко „Геопортала“

0

БАЊАЛУКА – Апликација Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове – „Геопортал Републике Српске“ представља централно мјесто за приступ свим геопросторним подацима, сервисима и информацијама од јавног значаја.

Вршилац дужности помоћника директора за геодетске послове у RUGIPP-u Бојан Нинчић изјавио је да „Геопортал“ омогућава једноставан, ефикасан и транспарентан приступ подацима о административним јединицама, адресном регистру, ортофото снимцима, подацима о парцелама, те заштићеним подручјима.

Нинчић новинарима у Бањалуци рекао да су одређени подаци на „Геопорталу“ отворени за приступ, као што је ортофото снимак из 2012/2013. године који се, између осталог, користи за легализацију бесправно изграђених објеката у складу са законом.

„За одређене податке потребно је да будете регистрован корисник и платите накнаду за кориштење тих података. Ријеч је о подацима који се користе за планирање инвестиција, градњу, као и развој локалних заједница и Републике Српске“, нагласио је Нинчић.

Према његовим ријечима, дигитализацијом података, модернизацијом евиденција о непокретностима и развојем напредних платформи, RUGIPP омогућава бржи приступ информацијама, сигурније инвестирање и ефикасније управљање имовином.

„Кроз ову платформу јавне институције, локалне заједнице, правна лица, грађани и сви заинтересовани могу приступити подацима који су кључни за доношење одлука, планирање и управљање простором“, навео је Нинчић током презентације овог кључног алата за приступ геоподацима.

Он каже да „Геопортал“, заједно са свим пратећим сервисима, доприноси развоју дигиталне управе, јачању међуинституционалне сарадње и подстицању привредног раста кроз доступност квалитетних геопросторних података.

Начелник Управе за информационо-комуникационе технологије у Министарству унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске Дивна Ловрић Бојанић рекла је да је циљ да се дигитализују пословни процеси, успостави сарадња по принципу електронске размјене података, а све у сврху олакшања грађанима да остваре своја права.

Она је подсјетила да су МУП и RUGIPP успоставили сарадњу 2018. године, када је потписан споразум о електронској размјени података из евиденција које води МУП, као и оних RUGIPP-a.

„У контексту споразума обје институције су развиле електронске сервисе како би грађанима било олакшано остваривање права“, рекла је Бојанићева.

Она је навела да RUGIPP преузима податке из евиденција о пребивалишту и боравишту грађана у поступку утврђивања власништва у катастру непокретности, док МУП преузима податке као што су катастар земљишта, непокретности, некретнина, централни адресни регистар и дигитални катастарски план.

„Када грађанин дође на локацију за издавање докумената и жели да пријави пребивалиште, тада се путем ових система сервиса за електронску обраду података у реалном времену преузимају подаци, обављају провјере и утврђују чињенице потребне за тај поступак“, рекла је Бојанићева.

Према њеним ријечима, то значи да грађани не морају да иду у RUGIPP да прибаве потребна документа, чиме се штеде вријеме и новац, те се сав поступак заврши у МУП-у.

Упознавање представника институција Републике Српске и локалних заједница о доступним сервисима и геопросторним подацима, као и о могућностима њихове примјене у свакодневном раду циљеви су дводневне радионице која је данас почела у Бањалуци у организацији RUGIPP.

На радионици о теми „Подизање свијести о значају доступности геопросторних података и метаподатака на једном мјесту – „Геопортал Републике Српске“ промовисана је функционалности „Геопортала“.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare