
РОГАТИЦА – Други дан манифестације „Дани Војислава Лубарде“ у Рогатици био је у знаку овог великог српског књижевника и академика, а приређена је изложба његових фотографија, дјела и личних предмета, који ће бити стална поставка у истоименој Народној библиотеци.
Директор Библиотеке Нада Радуловић рекла је да је овој установи културе недавно Лубардина супруга Марија уручила НИН-ову награду, коју је Лубарда добио 1989. године за роман „Вазнесење“, као и његова дјела, фотографије и личне предмете, који су синоћ изложени у читаоници Библиотеке.
Она је у уводној ријечи подсјетила да је након објављивања романа „Преображење“ Лубарда упао у немилост тадашњих босанских власти, због чега је књижевни живот наставио у Београду.
„Лубарда је, жртвујући себе, у ствари бранио нашу историју, културу, православну вјеру и наш национални идентитет. Захваљујући таквим националним величинама као што је био он, наш народ постоји и траје на овим нашим просторима“, истакла је Радуловићева.
Књижевник и новинар са Пала Недељко Жугић у бесједи је истакао да је Војислав Лубарда „непоткупљив свједок, задужена душа, неоправдано заборављена од својих сународника“.
Он је нагласио да се Лубарда у књижевним дјелима бавио страдањем Срба у Подрињу и због тога од тадашњих власти нападан и проглашен националистом након објављивања дјела „Преображење“, „Покајање“, „Вазнесење“ и „Гордо посртање“.
„Перо му је било збодено у вену, у живе ране које се за вријеме комунистичке стеге, боље рећи расрбљења у лажној кохезионој сили братства и јединства Јосипа Броза, нису смјеле лијечити, о њима се није смјело говорити, а поготово писати онако како је чинио Војислав Лубарда“, истакао је Жугић.
Он је предложио идеју да српска академија наука у Београду и Бањалуци организује научни скуп посвећен лику и дјелу овог великог писца за истину о страдању Срба у Подрињу.
Народна библиотека „Војислав Лубарда“ синоћ је додијелила захвалницу осамдесетпетогодишњем новинару Сретену Митровићу из Рогатице за несебичан дар и вишедеценијски допринос овој установи, који је обогатио њен фонд и трајно утиснуо свој печат у културно насљеђе ове општине.
Митровић је рекао Срни да је његов новинарски рад већином био на аматерској основи, али је током више од 50 година препознат као веома успјешан, о чему свједочи и низ признања и награда, међу којима је и Спомен-плакета општине Рогатица 1983. године и Захвалница за допринос развоју општине Рогатица.
„Драго ми је свако признање, а поготово ово за новинарство јер деценијама покушавам да своју Рогатицу представим у што бољем свјетлу“, рекао је Митровић.
Он је, каже, у недостатку Завичајног музеја поклонио Народној библиотеци „Војислав Лубарда“ више од 8.000 својих новинарских прилога, чиме је значајно обогатио Завичајну збирку ове установе.
У част Лубарде своје стихове синоћ су говорили пјесници Милад Обреновић, Слободан Ристовић, Милун Мишо Лубарда, Зорица Пенић, Радислав Ћивша и Славко Хелета.
Војислав Лубарда /1930–2013/ српски књижевник, романсијер и академик, објавио је шест романа и шест књига литерарне белетристике.
(www.palelive.com / Срна)