Antivirusna terapija protiv hepatitisa dostupna od 2006. godine

0

ISTOČNO SARAJEVO – Antivirusna terapija protiv hepatitisa dostupna je za pacijente u Bolnici „Srbija“ u Istočnom Sarajevu od 2006. godine, a jedan broj i ozdravio, navode iz ove zdravstvene ustanove povodom 28. jula – Svjetskog dana borbe protiv hepatitisa.

Iz Bolnice „Srbija“ napominju da su pacijenti uključeni u program antivirusne zaštite zahvaljujući Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite i Klinici za infektivne bolesti Republike Srpske.

Svjetska zdravstvena organizacija ovogodišnji Dan borbe hepatitisa provodi pod motom „Jedan život, jedna jetra“ u želji da skrene pažnju na značaj jetre kao ljudskog organa.

LJudska jetra je centralna laboratorija organizma i u njoj se obavljaju svi metabolički procesi. To je organ koji je najviše zanemaren i zapostavljen, a obavlja više od 300 vitalnih funkcija svakodnevno kako bi čovjeka održao živim, podsjećaju iz Bolnice „Srbija“.

Hepatitisi su virusne infekcije jetre, a prema toku bolesti razlikuju se akutni i hronični hepatitis.

Akutni hepatitis nastaje nakon infekcije virusom, a ako virus perzistira duže od šest mjeseci u jetri razvija se hronični oblik.

Virusi hepatitis A i hepatitis E su bolesti prljavih ruku i prenose se fekalno-oralnim putem, preko nečiste hrane ili vode i bliskim kontaktom sa zaraženom osobom, dok se paranteralno, putem krvi i krvnih derivata prenose virusi hepatitis B, C, D koji mogu preći u hronični oblik bolesti uz opasnost od razvoja ciroze i hepatocelularnog karcinoma jetre.

Klinička slika akutnog virusnog hepatitisa je raznolika, od asimptomatskog, ikteričnog i fulminantnog hepatitisa, a bolesnici se ljekaru jave kod pojave žutila kože i sluzokože, promjene boje urina koji postaje taman i svijetle stolice.

Pacijenti su malaksali, pojavljuje se i osip po koži, bolovi u zgolobovima, mučnina i opšta slabost. Nakon četiri do osam sedmica opšte stanje se popravlja, pacijent se dekoloriše i počinje rekonvalescencija, oporavak nakon bolesti.

Akutni virusni hepatitis najčešće prolazi bez komplikacija, ističu iz Bolnice „Srbija“.

Laboratorijska dijagnostika uključuje krvnu sliku, urin i hepatogram, a potvrda dijagnoze je detekcija antigena i antitijela virusa. Ultrazvučni pregled abdomena korisna je dijagnostička metoda.

Liječenje akutnog hepatitisa je simptomatsko uz jetrenu dijetu i ograničenu fizičku aktivnost. Komplikacije akutnog hepatitisa su brojne, a moguće je i da se razvije hronični hepatitis.

Jedan od najvećih zdravstvenih problema današnjice je hronični virusni hepatitis uzrokovan virusima HBV i HCV zbog razvoja ciroze i hepatocelularnog karcinoma jetre.

Procjenjuje se da oko 400 miliona ljudi u svijetu ima hroničnu infekciju, pri čemu je najčešći put prenosa korištenje zajedničkog šprica i igle, majka-dijete i nesterilni instrumenti.

Hronični virusni hepatitisi protiču uglavnom kao asimptomatska bolest. Kod pacijenata je prisutan umor ili blaga bol ispod desnog rebarnog luka, a slučajno se otkrije povišena vrijednost ALT-a u nalazu krvi.

Potvrda dijagnoze je detekcija antigena i antitijela virusa, kao i molekularna metoda HBV DNK i HCV RNK uz određivanje genotipa virusa. Terapija hroničnog hepatitisa B i hepatitisa C su antivirusni lijekovi.

Konzilijum za hepatitise formiran je u Klinici za infektivne bolesti Republike Srpske i lijekovi su dostupni pacijentima Sarajevsko-romanijske regije, navode iz Bolnice „Srbija“.

Vakcinacija, higijena i zdrav život prevencija su nastanka hepatitisa, a u slučajevima obolijevanja od akutnog i hroničnog virusnog hepatitisa cilj liječenja je spriječiti razvoj komplikacija – ciroze i hepatocelularnog karcinoma jetre.

(www.palelive.com/Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare