
СОКОЛАЦ – Полагањем вијенаца и цвијећа на Спомен-костурницу у Парку бораца Романије, потомци и поштоваоци дјела бораца Народноослободилачког рата обиљежили су данас на Сокоцу Дан устанка у борби против фашизма.
Предсједник општинског одбора СУБНОР-а Соколац Миливоје Јанковић рекао је новинарима да се данас обиљежавају 84 године од подизања устанка против фашизма, али и почеци првих борбених дејстава већ формираног Романијског партизанског одреда, што је било од великог значаја за ширење народноослободилачке борбе.
Он је истакао да је након проширења устанка 1941. године створена прва слободна територија од Бирча до Вишеграда, једна од првих у тадашњој Европи, која је изгубљена почетком Друге непријатељске офанзиве.
„У борби против фашизма на Романијском војном подручју погинуло је 5.494 цивила, око 6.000 цивила је страдало у усташком покољу у Броду на Дрини и Милошевићима, Романијски партизански одред имао је око 3.600 бораца, а погинуло их је око 1.150“, навео је Јанковић.
Он је додао да је на Спомен-костурницу уписан 971 погинули борац, међу којима 418 са подручја Сокоца и око 550 из других крајева Југославије.
Почасни члан СУБНОР-а општине Рогатица Миле Јовичић изразио је захвалност свима који обиљежавају 84 године од дизања устанка у БиХ против фашизма и 80 година од побједе над фашизмом, што су, како је навео, велики датуми које треба памтити јер су борци партизанских бригада извојевали побједу и донијели слободу народу на овом подручју, а међу њима је погинуло и 90 припадника Гучевске чете са подручја Рогатице.
„Треба његовати традицију ослободилачког рата, јер долазе све тежа времена у којима силе зла надиру преко Европе на Русију и православни свијет“, истакао је Јовичић.
Пуковник у пензији Милан Јоловић рекао је новинарима да је једна од највећих тековина српског народа у 20. вијеку борба против фашизма и нацизма, што је био на страни побједника дајући велике жртве.
Он је указао на покушаје ревизије историје управо од оних који су били на страни нациста и фашиста те нагласио да зато српски народ још масовније треба да се сјећа овог дана и да младим генерацијама скреће пажњу на ту улогу њихових предака у борби против зла.
„Нажалост, они су нас послије Другог свјетског рата дијелили на партизане и четнике, али је истина да не треба да заборавимо и улогу четничког покрета у борби против фашизма и нацизма, као и партизанског покрета. Не треба да се дијелимо на партизане и четнике, већ да увијек потенцирамо допринос и четничког покрета у борби против фашизма“, рекао је Јоловић.
(www.palelive.com / Срна)