
БАЊАЛУКА – Психолог и породични психотерапеут Маја Савановић Зорић данас је, поводом Међународног дана породице, истакла да се емоционална доступност и топлина не могу замијенити технологијом и да оно што чини породицу није форма, већ квалитет односа, осјећај припадања, међусобно поштовање и љубав.
„Овај дан је прилика да застанемо и запитамо се – у каквом окружењу данас одрастају наша дјеца, какве односе градимо унутар својих породица и колико смо присутни једни другима у времену у којем смо стално доступни, а често емоционално удаљени“, рекла је она Срни.
Зорићева је навела да је у свом раду често виђала родитеље који се труде да све „држе под контролом“, балансирају између пословних обавеза, дјечијих потреба, породичних очекивања и унутрашњих дилема.
„Притисак да будемо `савршен родитељ` – онај који све стиже, све зна, све може – додатно појачава присуство друштвених мрежа које нас свакодневно бомбардују идеализованим сликама живота. Али, права снага родитељства није у савршенству, већ у присутности, рањивости и аутентичности“, нагласила је Зорићева.
Она је истакла да се у доба екрана, парадоксално, губи заједничко вријеме.
„Дјеца све чешће траже пажњу преко филтера, лајка или онлајн игрица, док родитељи све теже налазе простор за аутентичне, несавршене, али искрене разговоре. Екрани нису непријатељи, али емоционална доступност и топлина не могу се замијенити технологијом“, рекла је Зорићева.
Наводећи да разводи, реконструкција породице, суродитељство више нису табу теме, она је истакла да је кључно да и у раздвојеним или проширеним породицама, дјеца осјете да су вољена, важна и виђена.
Према њеним ријечима, границе, поштовање у комуникацији и избјегавање манипулације дјецом су темељи здравих односа, без обзира на правни или емотивни статус родитеља.
„Породица је мјесто гдје учимо како да волимо и будемо вољени. Породица није савршена – али је мјесто гдје можемо да растемо заједно“, нагласила је она и додала да дјеца не траже идеалне родитеље, већ оне који су емоционално присутни.
Она је позвала родитеље да буду ту – без телефона, без притиска и без маски, истичући да дјеци највише треба присутност родитеља, поглед, загрљај и стрпљење.
(www.palelive.com / Срна)
Dakle — kako da prepoznaš AI tekst:
Tačno: „emocionalnu dostupnost ne može zamjeniti tehnologija“, ali izgleda može puno toga 🙂