SOKOLAC – Na Sokocu je danas obilježeno 30 godina od prve smotre milicije Srpske Republike BiH u organizaciji Veterana službi bezbjednosti Republike Srpske, Podružnica Istočno Sarajevo.
Predsjednik Podružnice Radovan Pejić rekao je novinarima da je 30. marta 1992. godine na gradskom stadionu „Bara“ na Sokocu izvršena prva smotra, čime je formirana milicija Srpske Republike BiH, odnosno policija Republike Srpske.
On je rekao da je u svečenom stroju bilo 230 milicionara Srpske autonomne oblasti /SAO/ Romanija, od kojih je 70 odsto bilo osposobljeno za izvršavanje posebnih zadataka.
Tog dana, kaže Pejić, ministar tadašnje SAO Romanija Zoran Cvijetić predao je raport prvom ministru unutrašnjih poslova Srpske Republike BiH Mići Stanišiću, a policajci su položili zakletvu.
Pejić je podsjetio da je srpski kadar u Republičkom Sekretarijatu unutrašnjih poslova tadašnje BiH raspolagao podacima da se širom BiH formiraju paravojne formacije „Zelene beretke“ i „Patriotska liga“.
„Imajući u vidu dešavanja u Skupštini tadašnje BiH srpski poslanici su formirali Skupštinu srpskog naroda Republike BiH i odmah nakon usvajanja Ustava i Zakona o unutrašnjim poslovima na Sokocu je izvršena prva smotra milicije da bi te paravojne formacije bile zaustavljene“, rekao je Pejić.
On je podsjetio da je prvi konvoj oružja koji je trebalo da dođe u jedinice „Zelenih beretki“ zaustavljen upravo na Romaniji zahvaljujući Cvijetiću, koji je ubrzo nakon toga unaprijeđen za ministra MUP-a SAO Romanije.
„Ponosni smo i hoćemo da njegujemo tradicije i čuvamo uspomenu na sva ta dešavanja kao i na 782 pripadnika MUP-a koji su u temelje otadžbine ugradili ono najvrednije, svoje živote“, naveo je Pejić.
On je naglasio da Veterani službi bezbjednosti imaju izuzetnu saradnju sa rukovodstvom MUP-a Republike Srpske, kao i sa svim institucijama u gradu i lokalnim zajednicama.
Pejić je apelovao da se 30. mart uvrsti u datume od posebnog značaja za Republiku Srpsku.
Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica je izrazio zadovoljstvo što se danas obilježava jubilej u, kako kaže, rodnom mjestu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i što se ovo ministarstvo svaki dan unapređuje i razvija.
On je dodao da je početkom marta 1992. MUP bilo glavni oslonac srpskom narodu u odbrani Republike Srpske i ulivao sigurnost, jer u to vrijeme nije bila formirana Vojska tadašnje Srpske Republike BiH.
„Pod pokroviteljstvom Evropske zajednice predstavnici tri naroda u BiH su se dogovorili da mogu da osnuju svoja ministarstva da zaštite narod bez obzira na nacionalnost na tom prostoru i to je uradio naš MUP“, rekao je Bjelica.
On je uputio čestitku ministru unutrašnjih poslova Srspke Draganu Lukaču, njegovim saradnicima i svim pripadnicima MUP-a povodom Dana policije, te im izrazio zahvalnost što rade u interesu građana, te unapređuju i opremaju MUP da bi zaštitili Republiku Srpsku i njeno stanovništvo.
Potpredsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske Sonja Karadžić Jovičević rekla je da treba više pričati o ovom jubileju, jer je policija prva stala u odbranu građana Republike Srpske i sa narodom izdržala prvih nekoliko mjeseci do stvarnog forimranja i organizovanja Vojske Republike Srpske.
„Policija je i danas prva, i usudila bih se reći, jedina linija odbrane i jedini garant bezbjednosti Republike Srpske“, rekla je Jovičevićeva.
Ona je aplovala na resorne ministre u Vladi Srpske da se datum 30. mart uvrsti u zvanični kalendar obilježavanja datuma od nacionalnog značaja.
Vijence na Centralni spomenik položili su Sonja Jovičević Karadžić, delegacija MUP-a – Policijske uprave Istočno Sarajevo, predstavnici opština Sokolac, Istočna Ilidža i Pale te Veterana službi bezbjednosti Republike Srpske, Podružnice Istočno Sarajevo.
(www.palelive.com / Srna)