Promovisani polaznici škole gusala „Starina Novak“

Na Palama su večeras promovisani polaznici škole gusala Guslarskog društva „Starina Novak“.
Predsjednik ovog društva Zoran Golubović rekao je da školu gusala ovog društva pohađa 16 polaznika, a večeras je promovisano njih šestoro.

On kaže da je „Starina Novak“ jedno od rijetkih društava koje ima školu gusala, a koju promovišu već drugu godinu.

„Gusle su korijen srpskog naroda, tradicija, istorija i one su govorile kada su svi ćutali. Nažalost, mladi nemaju nekog interesovanja za ovaj tradicionalni instrument i zato činimo sve da im približimo gusle i objasnimo koliki je njihov značaj“, istakao je Golubović.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Vuković kaže da na području grada postoji nekoliko udruženja koja se bave očuvanjem gusala kao važnog instrumenta, a jedno od njih je i „Starina Novak“, koje ima dugu tradiciju.

„Raduje nas podmladak koji imaju u svojoj školi gusala, posebno danas kada je teško naći zainteresovane za učenje i sviranje na tom instrumentu. Podržali smo ovu manifestaciju jer ovo društvo to zaslužuje“, rekao je Vuković.

Osim mladih guslara predstavili su se i članovi društva koji su ostvarili posebne rezultate u ovoj godini – Dragomir Maksimović, Dušan Pejić, koji je i najuspješniji student Filozofskog fakulteta u istoriji, i Vaso Đondić šampion guslara Republike Srpske.

Pejić kaže da se na ovakvim manifestacijama pokazuje srpska sloga koje je glavna odlika srpske tradicije i patrijahalnog duha koji je do danas održao srpski narod.

On navodi da je kroz gusle zavolio narodnu književnost, da u porodici nije niko bio guslar, ali da je od malena imao priliku da sluša zvuke gusala.

Mladi guslar LJubica Cvjetović kaže da se dvije godine bavi guslanjem, da njen otac i stric pjevaju uz gusle i od njih je naslijedila talenat.

Projekat obuke polaznika škole gusala Guslarskog društva „Starina Novak“ Pale podržali su Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, grad Istočno Sarajevo i opština Pale.

Guslarsko veče uveličali su i upotpunili gosti – narodni guslar i šampion guslara svih zemalja u ovoj godini Maksim Vojvodić, student teatrologije Isidora Davidović i pjesnik Milada Tandarić Kapetanović.

(www.palelive.com / Srna)

Нeма објава за приказати

Претплати се
Обавести о
0 Коментара
Уграђене повратне информације
Погледај све коментаре