Ubistvo 21 srpskog vojnika u Čaklama – još jedan zločin bez kazne

0

TRNOVO – Opštinska boračka organizacija „Ilidžanski borac“ obilježila je danas 28 godina od pogibije 21 borca Druge sarajevske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske u mjestu Čakle, u federalnoj opštini Trnovo, za koju niko nije odgovarao.

Tim povodom služen je parastos u Crkvi Svetog Petra sarajevskog u Vojkovićima, opština Istočna Ilidža, te prislužene svijeće i položeno cvijeće u Čaklama.

Nemanja Močević, čiji su otac i stric stradali u ovom mjestu, napomenuo je da, nažalost, za ovaj zločin do današnjeg dana niko nije odgovorao.

„Svake godine ponavljamo da je riječ o klasičnom zličinu jer je 21 vojnik ubijen za vrijeme primirja. Ovom zločinu su asistirali pripadnici Unprofora koji su pustili muslimanske snage koje su počinile zločin. Meni su tog dana poginuli otac i stric, jedan sam od rijetkih koji još ima snagu da govori o ovom zločinu“, izjavio je Močević novinarima.

On je ukazao da mnoge porodice, poput njegove majke, nemaju snage da dolaze i obilježe stradanje svojih najbližih.

„Ne smijemo da dozvolimo da zaboravimo šta se dogodilo ovog datuma i srpskom narodu. Kada se ovaj zločin dogodio meni je bilo pet godina i sjećam se tih detalja. Za mene je to najteži dan“, rekao je Močević.

Predsjednik Skupštine „Ilidžanskog boraca“ Goran Šehovac podsjetio je da je današnji dan najtužniji za Istočnu Ilidžu, Vojkoviće, Grlicu, Krupac i Trnovo.

„Nije ovo jedini zločin jer je bilo još nekoliko na ovoj teritoriji, za koje niko nije odgovarao. Jednostavno Tužilaštvo, Sud BiH ali i međunarodni sudovi, ne procesuiraju ovakve zločine. Ovo je još jedan dokaz da su muslimanske oružane snage samo podmuklo znale da ubijaju vojnike Vojske Republike Srpske. Kada ih je Unprofor pustio mogli su mučki i s leđa da pobiju naše vojnike“, rekao je Šehovac.

Šehovac je napomenuo da niko nije odgovarao za ovo, niti, kako kaže, kome pada na pamet da pokrene predmet, što je sramota i dokaz da je samo jedna strana optuživana od međunarodne zajednice u to vrijeme.

„Prema međunarodnoj zajednici samo je jedna strana činila zločine, dok su istovremeno oni drugi počinili sve zločine na teritoriji tadašnjeg Srpskog Sarajeva mučki i na Presjenici, Trnovu i Čaklama. Ne daju nam ni da postavimo spomen-obilježje. Predavali smo brojne zahtjeve da postavimo običnu spomen-ploču kako bi mogli prislužiti svijeću i pomoliti se Bogu za naše poginule“, rekao je Šehovac.

On je napomenuo da će Opštinska boračka organizacija „Ilidžanski borac“ zajedno sa Boračkom organizacijom Trnova i porodicama uvijek obilježavati sjećanje na ovaj datum, napominjući da bi trebalo iduće godine učenicima u ovo doba održati istorijski čas kako bi znali šta se tu zaista dešavalo.

„Djeca treba da znaju šta se dešavalo i kakvi su to ljudi i komšije što su počinili ovaj zločin“, smatra Šehovac.

Muslimanske snage su na današnji dan 1994. godine, prošavši kroz demilitarizovanu zonu pod kontrolom mirovnih snaga UN u blizini Sarajeva, ubile 21 borca Vojske Republike Srpske.

Zločin je izvršen na prevaru – muslimanske snage su tada, uz pomoć Unprofora, prekršile primirje i 6. oktobra 1994. godine oko 5.00 časova ujutro napale šator u kojem se nalazilo komandno odjeljenje, inženjerija i sanitetsko osoblje.

Ubijeni su pripadnici Vojske Republike Srpske iz Trnova i Istočne Ilidže, a za taj zločin niko nikada nije odgovarao.

Tog dana ubijeni su Risto Anđić, Radmila Bjelica, Tanja Bjelica, Nenad Golijanin, Stojanka Golijanin, Slavko Kenjić, Momčilo Krstović, Branko Milić, Momir Minić, Slaviša Močević, Goran Močević, Pero Pavlović, Velimir Popović i Mirko Samardžija.

Stradali su i Ranko Samardžić, Vaso Sikima, Nikola Sikimić, Aleksandar Vidaković, Svetozar Šešlija, Žarko Đogić i Đuro Čančar.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare