Obilježeno 25 godina od egzodusa sarajevskih Srba

0

SOKOLAC – Gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić rekao je da je 16. mart jedan od značajnih datuma koji govore o tome koliko je srpski narod dao da bi se stvorila Republika Srpska, a da je sigurno najznačajniji datum za Srbe Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije.

Povodom obilježavanja 25 godina od izlaska Srba iz Sarajeva, Ćosić je naveo da su svi Srbi koji su branili i stvarali Republiku Srpsku odbranili svoja ognjišta, a da su sarajevski Srbi odbranili ognjišta i potom morali da ih napuste.

On je podsjetio da je 120.000 ljudi učestvovalo u najvećem mirnodopskom preseljenju sa jedne teritorije poslije Drugog svjetskog rata.

Ćosić je izjavio novinarima na Vojničkom spomen-groblju Mali Zejtinlik na Sokocu, gdje su sahranjeni brojni borci poginuli na sarajevskom ratištu, te da je njih više od 4.000 dalo živote za stvaranje Republike Srpske.

On je dodao da su potom sarajevski Srbi dali sve što su imali da bi Republika Srpska bila stvorena i da je taj mirnodopski potez bio zalog za Srpsku.

„Tri perioda su jako karakteristična zadnjih 30 godina za Srbe Sarajeva – period odbrane i stvaranja Srpskog Sarajeva, period egzodusa i potom period ponovnog uzdizanja, ponovnog stvaranja Istočnog Sarajeva“, naglasio je Ćosić.

On je rekao da danas 65.000 stanovnika Istočnog Sarajeva sa ponosom čuvaju sjećanje na ono što su stvarali generacijama u Sarajevu koje je branjeno i odbranjeno, koje se moralo potom napustiti.

„Danas zajedno sa institucijama Republike Srpske gradimo Istočno Sarajevo, gradimo ovdje novi život i nikada nećemo zaboraviti da smo ogromnu žrtvu dali za stvaranje i razvoj Republike Srpske“, poručio je Ćosić.

Na Sokocu i na Ravnoj Romaniji danas će biti obilježeno 25 godina od egzodusa oko 120.000 sarajevskih Srba.

Sarajevski Srbi podnijeli su najveću žrtvu stvaranja Srpske

SOKOLAC – Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas na Sokocu, gdje je obilježeno 25 godina od egzodusa oko 120.000 sarajevskih Srba, da su Srbi iz Sarajeva podnijeli najveću žrtvu stvaranja Republike Srpske.

Višković je istakao da su sarajevski Srbi dva puta stradali – u odbrambeno-otadžbinskom ratu braneći svoja ognjišta, a drugi put poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

„Ovo veliko stradanje nikada i niko ne smije zaboraviti. Moramo se uvijek okupljati na ovaj dan, ljudski se pokloniti i zahvaliti za sve žrtve za stvaranje Republike Srpske“, rekao je Višković novinarima.

On je poručio da je Republika Srpska jedini zalog opstanka Srba na ovim prostorima, zbog čega je potrebno sve uraditi da bi je sačuvali.

Podsjetivši da se danas navršava 25 godina najvećeg egzodusa koji se desio Srbima koji su vijekovima živjeli na prostoru današnjeg federalnog Sarajeva, Višković je rekao da su tada Srbi iz šest opština koje su poslije Dejtonskog sporazuma pripale Federaciji BiH morali da napuste svoja ognjišta, iako su ih za vrijeme odbrambeno-otadžbinskog rata uz velike napore i žrtve odbranili.

Premijer Srpske je naglasio da su se Srbi bojali za sebe, svoje porodice i odmazde prema svim pripadnicima srpskog naroda zbog čega su morali u najtežim vremenima da sve napuste i krenu u veliku neizvijesnost.

„Mnogi su iskopavali grobove u strahu da ne bi bili devastirani i nosili sa sobom posmrtne ostatke svojih najmilijih“, rekao je Višković.

On je poručio da je Srpska garant opstanka Srba na vjekovnim ognjištima i da se zato treba boriti da bude sačuvana, bez obzira na sva iskušenja i pritiske.

„Mi koji predstavljamo institucije moramo biti spremni da to sve iznesemo radi očuvanja Srpske i tako ćemo raditi i u narednom periodu“, rekao je premijer Višković.

Prije 25 godina oko 120.000 sarajevskih Srba moralo je da napusti svoja ognjišta u sarajevskim naseljima Ilidža, Ilijaš, Hadžići, Grbavica, Vraca, Rajlovac i Vogošća.

Srpski borci Sarajevsko-romanijske regije tokom odbrambeno-otadžbinskog rata zaustavili su 35 ofanziva muslimansko-hrvatske vojske i odbranili svoje domove.

Za odbranu ovih prostora, život je dalo više od 4.000 boraca, oko 3.500 ih je ranjeno, oko 1.000 sahranjeno na Vojničkom groblju Mali Zejtinlik na Sokocu.

Kojić: Egzodus sarajevskih Srba – posljedica etničkog čišćenja

SOKOLAC – Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zočina i traženje nestalih lica Milorad Kojić izjavio je da je egzodus sarajevskih Srba posljedica etničkog čišćenja srpskog naroda iz Sarajeva.

„Srbi su u gradu Sarajevu stradali na najbrutalniji način, a u samom Sarajevu bilo je 211 logora kroz koje su prošli najgore oblike torture – od mučenja, silovanja, zlostavljanja, ubijanja, a što je konstatovala i Međunarodna nezavisna komisija za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu“, rekao je Kojić Srni, nakon što je na Vojničkom groblju Mali Zejtinlik na Sokocu prisustvovao obilježavanju 25 godina od egzodusa oko 120.000 sarajevskih Srba.

On je rekao da su se sarajevske političke, vojne i policijske vlasti prema srpskom stanovništvu u Sarajevu ophodile kao da su stavljeni izvan zakona, a među prvim ubijenim Srbima bili su istaknuti ljekari, profesori i akademski građani, kako bi poslali jasnu poruku svim Srbima u Sarajevu šta ih čeka.

Kojić kaže da je etničko čišćenje Srba u Sarajevu započeto ubistvom starog svata na Baščaršiji, zatim ubijanjem srpske intelektualne elite u Sarajevu, a okončano je egzodusom poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kada je više od 120.000 Srba napustilo svoja ognjišta.

On je napomenuo da je prilikom nedavnog prezentovanja izvještaja Međunarodne nezavisne komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu od 1991. do 1995. godine, čiji je predsjednik Rafael Izraeli, navedeno da je srpska zajednica uništena u totalitetu.

„Današnje obilježavanje je, nažalost, prisjećanje na jedno etničko čišćenje Srba iz Sarajeva koje nije dobilo sudski epilog“, istakao je Kojić.

On je podsjetio da je, prema zvaničnom popisu žrtava, Republički centar utvrdio da je više od 7.100 Srba Sarajevsko-romanijske regije u ratu ubijeno i stradalo, od čega je više od 3.000 civila.

Obilježavanju 25 godina od egzodusa oko 120.000 sarajevskih Srba prisustvovali su predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, delegacija Narodne skupštine Republike Srpske i ministar rada i boračko invalidske zaštite Duško Milunović.

Prisutni su bili i predstavnici grada Istočno Sarajevo i opština u njegovom sastavu, članovi organizacija i udruženja proisteklih iz proteklog rata, te Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka.

U manastiru na Ravnoj Romaniji služen parastos palim srpskim borcima

SOKOLAC – Parastos poginulim srpskim borcima danas je, povodom obilježavanja četvrt vijeka od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba, služen u manastiru Svetog velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji, na čijim unutrašnjim zidovima su ispisana imena 4.210 srpskih heroja.

Starješina manastira, arhimandrit Andrej rekao je danas na 25. godišnjicu pogroma i stradanja srpskog naroda, da se godinama ovdje okuplja i blagom Gospodu moli za pokoj i sjećenje, te pozvao da se ova svetinja dograđuje i ukrašava kako bi bila ponos cijele regije i srpskog naroda.

Arhimandrit Andrej je naveo da su i današnji snijeg i nevrijeme podsjetili na onu strahotu kroz koju je srpski narod prošao prije 25 godina.

„Poginuli borci su se žrtvovali i dali najviše od sebe što su mogli, život svoj za bližnje svoje, za sve nas. Srbi iz Sarajeva su u egzodusu nosili su svoje mrtve i upokojene i tako za sobom ostavljajući trag, tužan i veličanstven trag sa nepunih 1.000 grobnih mjesta na Malom Zejtinliku na Sokocu“, naveo je Arhimandrit Andrej.

Parastosu su prisustvovali ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milinović, predsjednik BORS-a Milomir Savčić, narodni poslanik Sonja Karadžić Jovičević, gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić, načelnik Sokoca Milovan Bjelica, načelnik opštine Pale Boško Jugović i drugi.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare