Materija pravosuđa u zakonodavnoj nadležnosti entiteta

0

BANJALUKA – Profesor Ustavnog prava na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu Radomir Lukić rekao je da su u Ustavu BiH izričito pobrojane nadležnosti koje pripadaju institucijama BiH i da među njima nema nijedne riječi o materiji pravosuđa koje se nalazi u zakonodavnoj nadležnosti entiteta.

„Tekst Ustava nije mijenjan. Istina je da je postignut jedan sporazum da se jedan dio te nadležnosti locira u VSTS-u, ali taj dogovor nije trajan i još uvijek ostavlja na raspolaganje entitetima da u slučaju ozbiljnog i argumentovanog nezadovoljstva posegnu za povratkom te svoje nadležnosti i za selekcijom sudija i tužilaca u VSTS entiteta“, rekao je Lukić za RTRS.

Na pitanje šta će se desiti ako međunarodna zajednica reaguje na pozive političkog Sarajeva da sankcioniše odgovorne u Srpskoj nakon usvajanja Nacrta zakona o VSTS-u Republike Srpske, Lukić je rekao da međunarodna zajednica u ovoj situaciji ne može ni na jedan način da reaguje jer bi to naišlo na ozbiljan i opravdan odgovor Srpske.

On je istakao da bošnjački politički lideri nemaju šta drugo da rade osim da kukaju i prijete Ustavnim sudom ili visokim predstavnikom, a nikako ne mogu da ponude međusobno uvažavanje, razumijevanje i poštovanje tuđe egzistencije, identiteta i potrebe za autonomijom.

„Ako bi međunarodna zajednica krenula u to, onda bi pravila iste greške koje je pravila 1990. 1991. i 1992. godine kada je bila najveći vinovnik i krivac za građanske ratove na području bivše Jugoslavije“, naveo je Lukić.

Kada je riječ o apelaciji Ustavnom sudu BiH koju Bošnjaci najavljuju, Lukić je istakao da se Bošnjaci uvijek uzdaju u ovaj sud jer znaju da uz svoja dva, imaju sigurna tri glasa stranih sudija.

Ako bi i sada tako bilo, kaže Lukić, onda je jedan od načina da rad Ustavnog suda prestane taj da se Srbi iz tog suda povuku i to da daju ostavke.

„Ustavni sud BiH je poseban politički, a dijelom i pravni problem BiH. Radi mimo realnog stanja stvari i provocira nove sukobe na političkom i društvenom nebu BiH“, rekao je Lukić i dodao da ovaj sud radi protiv interesa mira i stabilnosti, potencirajući unitarizaciju i nasilno stvaranje nove nacije, uz negiranjem konstitutivnosti naroda.

Lukić je naglasio da Republika Srpska ima pravo da vrati nasilno oduzete nadležnosti, jer one nisu trajno prenesene na nivo BiH.

Govoreći o stavu SDS-a prema vraćanju nadležnosti Srpske u oblasti pravosuđa, Lukić je rekao da je današnje rukovodstvo SDS-a daleko ispod sveke vrste potencijala nekadašnjeg rukovodstva ove stranke.

„To je sada politička stranka, a ne svenarodni srpski pokret u BiH koji se borio za odbranu i opstanak Srba“, rekao je Lukić.

On kaže da ga veoma čudi i izjava lidera SDS-a Mirka Šarovića da „Inckov zakon“ nije usmjeren protiv Srba, jer to nije tako.

„Niko u BiH nema namjeru da negira da je načinjen genocid nad Jevrejima, u Darfuru, u Ruandi, ali ima namjeru da kaže da veliki zločin, ratni zločin, koji je počinjen iz nekontrolisane osvete za žrtve koje su prije toga nanesene Srbima, ne može da bude nazvan genocidom“, rekao je Lukić.

On kaže da je visoki predstavnik autokrata i diktator jer nije nikome odgovoran, jer ga narod na koji prosipa svoju silu nije birao i zbog toga što nikome ne podnosi svoj račun.

„`Inckov zakon` nije zakon, to je samovolja kojom je, prije svega, zabranjeno Srbima da raspravljaju o nečemu o čemu nije lijepo raspravljati, ali se mora raspravljati“, rekao je Lukić.

(www.palelive.com / Srna / Foto: Glas Srpske – Arhiva)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare