Četrnaest stranih investitora donijelo BiH 496,7 miliona KM

0

ISTOČNO SARAJEVO – Najznačajnijih 14 stranih investitora koji su u BiH uložili 496,7 miliona KM i zaposlili 3.825 radnika danas je u Istočnom Sarajevu dobilo plakete u okviru manifestacije „Izbor najznačajnijih stranih investitora u BiH za 2022. godinu“, u organizaciji Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH /Fipa/.

Direktor Fipe Milica Marković je u prigodnom obraćanju rekla da su ovi investitori ulagali u uslužne i u proizvodne djelatnosti.

Markovićeva je podsjetila da je 2021. godina bila rekordna za strane direktne investicije kada ih je u BiH bilo 971 milion KM, a dobar rezultat zabilježen je i 2018. godine sa ostvarenih 960 miliona KM stranih direktnih investicija.

Prema njenim riječima, u prva dva kvartala ove godine registrovan je određen pad iznosa stranih investicija, što je posljedica ekonomsko-političke i energetske krize, recesije i inflacije.

Markovićeva je najavila da će konačni rezultati stranih ulaganja u BiH u ovoj godini biti objavljeni polovinom sljedeće godine, na osnovu podataka Centralne banke BiH.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić, zahvalivši Fipi na izboru ovog grada za održavanje manifestacije „Izbor najznačajnijih stranih investitora u BiH za 2022. godinu“, rekao je da su strane investicije veoma značajne za ekonomsko i finansijsko jačanje privrede i ekonomije u svakoj zemlji.

„Ovo je izuzetna prilika i za direktni kontakt predstavnika poslovne zajednice i stranih investitora sa predstavnicima lokalnih zajednica, s ciljem razmatranja uslova za ulaganje u projekte infrastrukture, privrede, energetike…“, naveo je Ćosić.

Nema, ističe on, pouzdanog ekonomskog razvoja bez stranih investicija, a u regionu najbolji primjer za to svakako jeste Srbija.

Prema njegovim riječima, BiH i Republika Srpska raspolažu sa kvalitetnom i kvalifikovanom radnom snagom, kao i resursima.

„Konkretno grad Istočno Sarajevo nudi velike potencijale i izuzetna je prilika za investiranje u turizam, poljoprivredno-prehrambenu proizvodnju i drvnu industriju, ali i druge lokalne zajednice u Republici Srpskoj sigurno su dobar partner stranim investitorima“, podvukao je gradonačelnik Istočnog Sarajeva.

Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković ocijenio je da je globalna ekonomska i politička kriza u regionu, Evropi i svijetu negativno uticala i na privredno-ekonomske tokove i u BiH.

Prema njegovim riječima, u BiH nema pada, ali nema ni rasta izvoza proizvoda i usluga.

On je potvrdio da će Spoljnotrgovinska komora BiH i dalje, u saradnji sa nadležnim ministarstvima i organizacijama, podržavati Fipu na planu promocije stranih investicija u BiH.

O temi „Stanje i perspektive za strana ulaganja u narednom periodu u BiH“ govorili su pomoćnik direktora Fipe Slavica Korica, a potom i ambasadori Austrije, Kine i Turske u BiH Ulrike Hartman, Đi Ping i Sadik Babur Girgin, te ministar-savjetnik u Ambasadi Srbije u BiH Nataša Đorđević i prvi sekretar Ambasade Italije u BiH Lorenco Donateli.

Vodeća među nagrađenim kompanijama je „Voit hidro Boznia“ /Voith Hyidro Bosnia/ iz Lukavca, njemačka investicija u proizvodnju elektromotora i generatora.

Ova investicija iznosi 22,6 miliona KM, zaposleno je 60 radnika, a u planu je zapošljavanje još 150.

„Makshof grupa“ /Maxhof gruppe/ iz Orašja, takođe, njemačka investicija, koja je investirala oko sedam miliona KM u proizvodnju malih kućnih aparata i zaposlila 30 radnika.

Trećeplasirana na ovoj listi od 14 nagrađenih je italijanska kompanija „Ama Adrijatik“ /Ama Adriatic/ iz Sarajeva, koja je u metalsku industriju BiH u ovoj godini uložila više od tri miliona KM, a do sada 21 milion KM i broji 280 zaposlenih.

Osim njemačkih i italijanskih investitora, plakete su dobile kompanije iz Belgije, Švedske, Finske, Španije, Kine, Turske, Japana, Slovenije i konzorcijuma „HTEC grupa“ iz Srbije.

Dodjela priznanja planirana je za 15.00 časova u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo, nakon čega će biti upriličen koktel.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare