Уручена опрема ватрогасним јединицама из 25 општина

0

ИСТОЧНО САРАЈЕВО – У Источном Сарајеву данас је уручена опрема за територијалне ватрогасно-спасилачке јединице из 25 општина у Републици Српској, те два мултифункционална ватрогасна возила општинама Невесиње и Костајница, укупне вриједности 2,7 милиона КМ.

Вршилац дужности директора Републичке управе цивилне заштите Борис Трнинић рекао је да је ово наставак активности Управе са Ватрогасним савезом Републике Српске, а под покровитељством и подршком Владе Српске.

Он је навео да је ријеч о комплетима опреме за личну заштиту ватрогасаца која ће им служити за гашење шумских и пожара у затвореном простору, а ватрогасна возила су уручена општинама Невесиње и Костајница.

„Ово је наставак опремања територијално-ватрогасних спасилачких јединица планом утрошка средстава који је усвојила Влада Републике Српске у 2024. години. Надамо се да ће и у овој и сљедећој години бити настављено истим ритмом, јер морамо подићи ниво заштите и спасавања на територији Српске“, рекао је Трнинић.

Он је истакао да је опрема значајна с обзиром на климатске промјене.

„Пожари, поплаве и земљотреси су ситуације у којима наши ватрогасци морају да изађу на терен, да спасу људске животе и смање материјалну штету. Наши ватрогасци морају да буду и стручно обучени и опремљени“, указао је Трнинић.

Предсједник Ватрогасног савеза Републике Српске Горан Стојаковић рекао је да се без техничког опремања и личне заштитне опреме ватрогасаца не може очекивати да ће ватрогасно-спасилачке јединице ефикасно извршавати задатке.

Он је додао да су при крају израде плана техничког опремања за ову годину, те очекује да ће Влада Републике Српске дати сагласност и да ће се кренути у набавку опреме.

Начелник општине Костајница Никола Јањетовић истакао је да им ватрогасно возило које су добили много значи, с обзиром на то да су неразвијена локална заједница.

„Нажалост, погођени смо разним елементарним непогодама и ово нам је било пријеко потребно. Захваљујемо Влади Републике Српске и Републичкој управи цивилне заштите, а надам се да ћемо што мање користити ово возило“, рекао је Јањетовић.

Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић изјавио је да данас преузимају вриједно ватрогасно возило и опрему за ватрогасце, напомињући да је Херцеговина у тешком положају током љета због великог броја пожара.

„Наши ватрогасци су на испомоћи у Требињу у гашењу пожара и данас, као и претходних дана. Ово возило ће пуно значити за нашу ватрогасну јединицу и општину која има 950 километара квадратних, врло разуђену површину. Имамо велике површине високе шуме, обрадиве земље, воћњака, ливада, тако да су пожари чести. Опремљеност ватрогасне јединице значи да ћемо моћи да одолимо свим изазовима“, навео је Авдаловић.

Начелник Одјељења за просторно планирање и цивилну заштиту општине Гацко Миленко Рончевић истакао је да је опрема за ватрогасну јединицу увијек добродошла.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare