У Љубогошти служен помен за 17 погинулих бораца

0

У Љубогошти код Пала данас је у оквиру манифестације „Сјећање на јун 1992“ служен помен и положени су вијенци на споменик за 17 погинулих бораца из тог мјеста у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Посланик у Народној скупштини Републике Српске Ацо Станишић рекао је да је почетак јуна 1992. године обиљежен црним словима у историји Пала када је велики број припадника Војске Републике Српске живот дао за Српску.

Он је нагласио да су то биле почетничке грешке када је српски народ вјеровао својим дотадашњим комшијама.

Предсједник Скупштине града Источно Сарајево Бошко Југовић истакао је да су јунаци чија су имена уклесана на споменику дали огроман допринос, да се не би поновило страдање из Другог свјетског рата када су Срби бацани у јаме.

Југовић је нагласио да је важно његовати културу сјећања и никада не заборавити оне који су животе дали за стварање Републике Српске.

„Треба се сјећати наших хероја. Посебно је важно да најмлађе генерације упознамо о томе зашто смо ми овдје“, поручио је Југовић.

Борац прве категорије Војске Републике Српске Радоје Војводић истакао је да је примарни циљ Борачке организације Пале обиљежавање свих значајних датума.

Војводић, који је и предсједник Комисије која се бави културом сјећања и памћења, подсјетио је да су 2023. године објавили филм „80 година ћутања“, који говори о паланским мјестима Јеловци и Раковац гдје је више од 400 погинулих цивила, од чега 143 дјеце.

Он је нагласио да ове године желе да објаве споменицу о Жепи.

„Наш примарни задатак је да се свако стратиште обиљежи, документује и да се његује традиција и сјећање, јер да није било њих, не би било ни Републике Српске“, рекао је Војводић.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare