U Palama uskoro dostupna aplikacija za online prijavu komunalnih problema

5

Građani Pala od ove godine moći će da prijavljuju komunalne probleme putem mobilne aplikacije „građanska patrola“.

Aplikacija će biti dostupna besplatno za android i IOS korisnike, tj. biće dostupna putem „gugl plej“ i „ap stora“, dok će opštinske službe primati prijave građana preko veb-softvera putem kojeg će i reagovati na njih.

Na ovaj način biće omogućeno da građani ove opštine, ili slučajni prolaznici putem svojih mobilnih telefona, sa mjesta događaja pošalju fotografije ili prijave neki komunalni problem bilo gdje u gradu, bez obzira na to da li je riječ o neprohodnom putu, oborenom drvetu, problemu sa grijanjem ili ilegalnoj deponiji.

„Prateći trend ubrzanog razvoja grada za koji mnogi s razlogom kažu da je jedna od najboljih i najljepših sredina za život u ovom dijelu Republike Srpske, Pale su otvorile vrata brojnim posjetiocima – turistima, studentima, sportistima i drugim gostima koje ovdje privlače prirodne ljepote i ekološki zdrava sredina. Tim prije, naša obaveza je veća kao i opredjeljenje da svakodnevno unapređujemo kvalitet života u gradu. Uvjereni smo da će nam mobilna aplikacija ‘građanska potrola’ biti od velike pomoći na tom zadatku“, rekao je Boško Jugović, načelnik opštine Pale.

Implementacijom ovog sistema, olakšaće se komunikacija između institucija i građana, a samim tim i obezbijediti brža reakcija nadležnih organa.

„Velika većina Aj Ti kompanija iz naše države, pa tako i „Di-Vi-Si solušns“ /DVC Solutions/, uglavnom radi poslove za strano tržište, te u maloj mjeri kontribuiše digitalizaciji u BiH.

Naš osnovni motiv za ulazak u ovaj projekat je bila težnja da doprinesemo našim lokalnim zajednicama i modernizujemo način na koji djelujemo svi mi. Počev od građana koji treba da prijave nepravilnosti koje vide oko sebe pa do lokalnih zajednica čija je obaveza da reaguju na prijave građana.

Često čujemo ljude oko sebe da se žale na tromost i pasivnost sistema, sad konačno običan građanin ima efikasan alat da utiče na bržu reakciju nadležnih službi.

Nadamo se da će naše rješenje da naiđe na dobar odziv građana i da pozitivno utiče na uslove života u lokalnim zajednicama.“ – istakao je Branko Vasiljević, biznis developer u „Di-Vi-Si solušns“.

Aplikaciju prilagođenu Palama donira „Di-Vi-Si solušns“ kroz projekt „Pametni gradovi ka digitalnoj transformaciji„, a koji se realizuje kroz razvojno partnerstvo sa kompanijama Lanako d.o.o, „Di-Vi-Si solušns“ d.o.o. u okviru programa „Develop“ /develoPPP. de/ koji implementira NJemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ) u ime Saveznog ministarstva za ekonomsku suradnju i razvoj SR Njemačke (BMZ), u saradnji sa udruženjem „Bit alijansa“.

(www.palelive.com / Opština Pale)

 

 

Прати тему
Обавијeсти мe о
5 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Rijesavajte vi komunalne probleme koje gradjani usmeno i pismeno prijavljuju vec godinama u opstini pa onda bacajte pare na aplikacije. Tromost i pasivnost sistema nije zbog ne prijavljivanja gradjana nepravilnosti nego zbog ne rada nadleznih u resavanju istih. Pale nije mjesto sa 300.000 satnovnika pa da ima neki veliki broj prijava svakodnevno pa da to zahtjeva neki informacioni sistem obrade. Semeafor kod nekadasnje gradske kafane cesto zna da ne radi, rasvjeta u ulici srpskih ratnika ne radi kako treba vec mjesecima, a vi prodajte pricu „Pametni gradovi ka digitalnoj transformaciji„ ne mozete da rijesite „nedigitalne“ probleme – sto bi nas narod rekao mlacenje prazne slame.

Marko, apsolutno si u svemu navedenom u pravu! Samo da dodam još jedan „detalj“: zar je potrebna nekakva aplikacija gdje se iz aviona vidi kako je cjelu zimu neočišćeno i zaleđeno šetalište i trg. Pravo je čudo da svaki dan nema lomova…

Treba da imate prioritet ulaganja po zonama ,prvu zonu zaobolazite a prioritet vam je zona sa vasim glasacima .Aplikacija je samo prikrivanje nerada odjeljenja zaduzenih za to.

Ma kakve zone vi pominjete??? U opstinskoj asministraciji zona su samo Pale iz 1991 ostalo nista oni ne vide kao da nista nije gradjeno. Samo vidite gdje ko stoku drzi po Palama. Nema trotoara gdje ih treba biti koliko soli su potrosili ne sljunka nego soli kao posipnog materijala. Vidite trotoar od autobuske preko Korana do srednjoskolskog centra nikad nije ociscen za sve ove godine. Kod elektro distribucije pola trotoara stavili pola nisu pa pretrcaji, kod Jet Seta na onom ostrvu nema ga nikako. I vi kazete zone !!! Nova vlast a sve navike iste kao od 1992 do 2018 nema razlike. Doduse samo su se u opstini frizure promjenile.

Kad ce ova aplikacija samo za danas da vam posaljem 20 zahtjeva. Ili cekate Juli dok pola Pala ode na more.