Svečano zatvoren V Piksi kup „Jahorina 2011“

0

Na Jahorini je sinoć svečano zatvoren V tradicionalni međunarodni turnir u fudbalu Piksi kup „Jahorina 2011“. Jedan od najvećih turnira na ovim prostorima, okupio je 115 ekipa iz pet zemalja bivše Jugoslavije. Olimpijska planina i olimpijski grad Pale bili su domaćini preko 1500 mladih talenata, koji su se proteklih dana družili, igrali i takmičili na travnatim terenima.

Peti po redu Piksi kup se trudio napraviti velika organizaciona poboljšanja kako bi izrastao u jedan od najljepših i najprestižnijih fudbalskih turnira za djecu na ovim prostorima. Koliko su organizatori u tome uspjeli, pokazaće reakcije i utisci u narednim danima, ali i sljedeći Piksi kup, koji ima tendenciju da raste i napreduje.

Dječaci, ali i djevojčice koje su igrale za pojedine ekipe su se takmičili u četiri starosne kategorije – 1999, 2000, 2001. i 2002.

•  Turnir 2002. godišta se igrao na terenu SC Koran u Palama. Igrao se sistem 5+1, a timovi su bili raspoređeni u 8 grupa.

Pobjednici turnira: Hercegovac, Vranić Arilje i Glasinac

Zasluženo je slavila ekipa Hercegovca iz Bileće koja je igrom i ponašanjem na terenu i van njega zaslužila simpatije prisutnih. U finalu je savladana odlična ekipa Vranića iz Arilja koja je važila za najvećeg favorita turnira sa 3:0. U susretu za treće mjesto slavila je ekipa Glasinca sa Sokoca, koja je savladala ŠF Young Boys iz Sarajeva sa 2:0. Za igrača koji igrom najviše podsjeća na Ognjena Koromana proglašen je Radulović Andrija iz Vranića. Za igrača koji igrom najviše podsjeća na Piksija proglašen je Rajić Nikola iz Glasinca. Najbolji strijelac turnira bio je Kovač Milorad iz Hercegovca. Nagrada za najboljeg golmana pripala je Bošković Vuk iz Hercegovca, dok je najbolji igrač turnira bio Knežević Uroš iz Vranića.

• Turnir 2001. godišta se igrao na terenima OC Jahorina i na terenu FK Romanija u Palama. Igrao se sistem 7+1, a timovi su bili raspoređeni u 8 grupa.

Ekipa Adriatic Split 2001 na pobjedničkom postolju

Turnir je zasluženo osvojila ekipa Adriatic Split, koja je u finalu savladala ekipu Vojvodinu Šid sa 4:0. Treće mjesto je pripalo ekipi Bolesnikov Novi Sad koja je u susretu za treće mjesto pobijedila FK Najs iz Niša na penale. Za igrača koji igrom najviše podsjeća na Ognjena Koromana proglašen je Stefan Padić. Za igrača koji igrom najviše podsjeća na Piksija proglašen je Dal Varešanović iz FK Sarajevo. Najbolji strijelac turnira bio je Đokanović Andrej iz ŠF Piksi. Nagrada za najboljeg golmana pripala je Urošu Radivojšiću iz Vojvodine, dok je najbolji igrač turnira bio Stipe Vulikić iz Adriatica.

Ekipa Novi Grad Sarajevo 2000. slavi pobjedu u finalu

Pehar pobjednika je pripao ekipi Novi Grad Sarajevo, koja je u finalu savladala Velež iz Mostara 2:0. Treća je bila ekipa ŠF Piksi, koja je u susretu za treće mjesto pobijedila Proleter iz Bijeljine sa 2:0. Za igrača koji igrom najviše podsjeća na Ognjena Koromana proglašen je Uroš Jugović iz ŠF Piksi. Za igrača koji igrom najviše podsjeća na Piksija proglašen je Sudo Behram iz FK Sarajevo. Najbolji strijelac turnira bio je Kusmuk Darko iz ŠF Piksi. Nagrada za najboljeg golmana pripala je Nikoli Mijoviću iz ŠF Piksi, dok je najbolji igrač turnira bio Sadiku Rijad iz Novog Grada Sarajevo.

Adriatic Split 1999. otvara pobjednički šampanjac

Pobjednik je ponovo ekipa Adriatica iz Splita, kojoj je ovo drugi pobjednički trofej na turniru. U finalu je savladana Crvena Zvezda iz Beograda sa 2:1. Treća je bila ekipa NK Šampion Junior Ilidža koja je u susretu za treće mjesto pobijedila FK Posavinu Obudovac . Za igrača koji igrom najviše podsjeća na Ognjena Koromana proglašen je Živoinović Viktor iz C. Zvezde. Za igrača koji igrom najviše podsjeća na Piksija proglašen je Kovač Stefan. Najbolji strijelac turnira bio je Joveljić Dejan iz C. Zvezde. Nagrada za najboljeg golmana pripala je Zubčević Harunu iz Šampiona, dok je najbolji igrač turnira bio Tonio Teklić iz Adriatica.

Nagrada za najboljeg igrača turnira svih starosnih kategorija je pripala Joveljić Dejanu iz C. Zvezde.

Dominaciju na turniru je pokazala ekipa Adriatica iz Splita koja je trijumfovala u dvije starosne kategorije. Novi Grad je ponovo upisao sjajan uspjeh, osvojivši u jakoj konkurenciji prvo mjesto. Nakon pet učešća na turniru, Hercegovac iz Bileće je zasluženo došao do jednog trofeja. Dječaci iz Hercegovine su pokazali zavidan talenat i kako se turnir bližio kraju igrali su sve bolje.

Domaćinima, ŠF Piksi pripalo je odlično treće mjesto u kategoriji 2000, ali i nekoliko pojedinačnih nagrada.

Za razliku od proteklih godina kada je turnirom dominirala Crvena Zvezda, ove godine to nije bio slučaj. Ekipe iz RS i BiH su pokazale da polako jačaju svoje omladinske pogone i da naš fudbal ima budućnost. Ekipa HIT Gorice iz Slovenije se pokazala u zaista odličnom svjetlu, međutim fudbal je igra u kojoj uvjek ne pobjeđuje bolji, pa im je nedostajalo sreće za ulazak u završnicu. Iste sreće je bila i ekipa Partizana iz Beograda, koja je eleminisana u 1/4 finalu.

Na turniru je učestvovalo dosta dobrih ekipa, a dječaci su pokazivali zaista zavidan talenat, što je dokaz da škole i klubovi sa ovih prostora polako sustižu Evropu i da će u budućnosti biti sve više kvalitetnijih igrača.

Turnir na Jahorini i u Palama je pratio veliki broj medija. Tu je bila i TV ekipa SOS televizije, koja će emitovati detaljnu reportažu sa Jahorine.

Ljudi koji su učestvovali u organizaciji turnira su činili nadljudske napore da sve prođe u najboljem mogućem redu. Tereni su maksimalno obezbijeđeni, postavljene su klupe za gledaoce, ograda, kante za otpatke, štandovi sa pićem, roštilj za posjetioce, sponzorski banneri, zastave, ozvučenje i praćenje turnira preko razglasa i oglasne table, gdje su posjetioci imali uvid u sve rezultate i sva dešavanja na terenima.

Turnir je pratilo više posjetilaca nego prethodnih godina. Sve ekipe na turniru su pratili brojni treneri, ljudi iz kluba i rodbina. Svi oni su prethodnih nekoliko dana uživali na Jahorini i predivnom planinskom ambijentu.

Djeca su sticala brojna prijateljstva, dok su treneri razmjenjivali iskustva i pripremali pozivnice za sljedeće turnire. Skauti i menadžeri su na Jahorini imali šta vidjeti. Nekoliko dječaka je dobilo nadzor velikih klubova.

Organizatori turnira uručuju plaketu „Piksi kupa“ Ivici Osimu.

Turnir je imao tu čast da ugosti legendu jugoslovenskog fudbala Ivicu Osima, koji je trenutno na funkciji predsjednika Odbora za normalizaciju fudbalskog saveza BiH, koji je uručio nagrade najboljim ekipama. Dodjeli nagrada je prisustvovao i Mirsad Fazlagić, takođe veliko ime jugoslovenskog fudbala i Dragan Kulina član Odbora za normalizaciju fudbala u BiH i član uprave FK Slavija.

Turnir Piksi kup „Jahorina 2011“ je organizovala ŠF Piksi, tehnički organizator, sponzor i domaćin je bio OC Jahorina, a generalni sponzor turnira opština Pale.

Turnir je svečano zatvorio Drago Blagojević – izvršni direktor za ugostiteljstvo OC Jahorina.