Romanija pokradena u Brodcu

0

„Romanija“ je pretrpila poraz u drugom kolu proljetnog dijela prvenstva na gostovanju kod ekipe „Jedinstva“ i tako zakomplikovala put ka šampionskoj tituli u Drugoj ligi Republike Srpske – Istok. Rezultat je glasio gospodin Sofrenić – Romanija 2-0. Ono što na samom početku treba istaći jeste sramno suđenje koje se po ko zna koji put ponavlja na štetu naše ekipe, i odličnu ocjenu delegata za suđenje od 8,4, koji je stadion napustio sa neovjerenom kovertom sa DVD snimkom utakmice.

Protiv sudijske trojke Lakić, Manojlović i Mitrović se nije moglo igrati i da je „Roma“ postigla i pet pogodaka, primila bi jedan više.

Istina da je „Roma“ igrala dosta slabije od svojih mogućnosti, ali takvu igru je diktirao glavni sudija Lakić koji je koristio sve prilike da sjecka igru i svaki kontakt fudbalera na terenu pretvarao u prekršaj za domaćina. Da „Roma“ mora danas izgubiti vidjelo se već u prvom minutu kada je čist pogodak Vilareta poništio sudija Manojlović, zbog navodnog ofsajda.

U desetom minutu lopta iz šesnaesterca domaćina uz tri prekida iz nepostojećih prekršaja dolazi u šesnaesterac „Romanije“ gdje jedan domaći igrač pada kao pokošen, a sudija Lakić sigurno pokazuje na bijelu tačku i dodjeljuje žuti karton Kreštalici koji je bio na drugom kraju šesnaesterca. Nismo sigurni da li je ovaj karton na poluvremenu izbrisan iz evidencije, ali ovaj gest je dobar primjer namjera sudije Lakića. Golman „Romanije“ Babović brani jedanaesterac, a loptu u mrežu zakucavaju tri igrača Jedinstva koji su se prije zvižduka našli u kaznenom prostoru „Romanije“. Poslije pogotka „Romanija“ napada, ali ne uspjeva postići pogodak. U 35′ minutu u kaznenom prostoru domaćina je oboren Blagojević sa leđa i za divno čudo sudija Lakić svira prekršaj i loptu pomjera van kaznenog prostora, što na tribinama izaziva salve smijeha domaćih navijača. Na odmor se odlazi na isteku 44′ minuta, kada se lopta našla u šesnaestercu „Jedinstva“.

Početak drugog poluvremena je ponovo počeo inicijativom „Romanije“, ali 55′ minut će fudbaleri pamtiti kao prelomni dio meča, gdje je sudijska trojka pokazala svu svoju vještinu. Pomoćnik Manojlović razgovara sa delegatom, dok u šesnaestercu domaćina loptu hvata golman „Jedinstva“ Janjić i ispucava je daleko u polovinu „Romanije“, gdje jedan od fudbalera Jedinstva kampuje nekoliko metara iza leđa odbrane „Romanije“, uzima loptu i postiže pogodak. U trenutku kada igrač prima loptu, sudiju Manojlovića upozorava naša klupa da se igra nastavlja i da je lopta na našoj polovini. Manojlović pokušava da stigne zadnju liniju „Romanije“ i kada je lopta već bila u mreži okreće se ka našoj klupi i izvinjava se treneru „Romanije“ Radoviću što nije vidjeo ofsajd. Citiramo: „Izvini druže Rada, ja bih sad pojeo ovu zastavicu!“. Svaki komentar je suvišan.

Igra se nastavlja, „Roma“ pravi tri izmjene. U igru ulaze mladi fudbaleri, Šuko, Jovanović i Savić, koji unose svježinu u ekipu „Romanije“. „Jedinstvo“ se brani i do kraja utakmice domaći fudbaleri jednom prelaze centar. Roma propušta jednu stopostotnu šansu koju je imao Blagojević, koji se u 75′ minutu našao na samo dva metra od gola domaćina, ali glavom loptu prebacuje preko gola. Steže se obruč oko gola domaćina, ali naši fudbaleri ne uspjevaju postići pogodak do kraja meča. Kraj meča sudija Lakić svira u 90′ minutu, bez nadoknade.

Na stadionu u mjesnoj zajednici Brodac koja broji nekoliko stotina stanovnika utakmicu je pratilo oko 200 gledalaca, koji su korektno bodrili svoju ekipu. Ekipa „Jedinstva“ je bila jako koretktna i nakon utakmice se izvinula našim fudbalerima uz objašnjenje da oni nikog ne mogu pobjediti bez pomoći sudija i da im šta ne zamjerimo. Poželili su našoj ekipi ulazak u Prvu ligu.

Poslije ovoga što se dešavalo u Brodcu postavlja se pitanje zašto svi ti vapaji da nam je fudbal na niskim granama, kada se fudbal igra za ljude iz vrha sveza. Za ovakve fudbalske predstave nisu krive ni sudije što pokazuje izjava sudije Lakića u jednom trenutku utakmice našem fudbaleru: „Da ti sviram prekršaj, da zabiješ gol, šta bih ja onda!“

Dva mjeseca mukotrpnog rada, mnogo uloženih sredstava i sve je na prvom gostovanju palo u vodu. Uz dužno poštovanju domaćinu, Romaniju je pobjedila ekipa koja se jedva kreće po terenu i sa kojim bi se mogla ravnopravno nositi ekipa jedne paljanske ulice, koja se uredno prijavljuje na takmičenjima u malom fudbalu.

No igračima je jasno šta se zbivalo u Brodcu i sigurno da ekipa poslije ovoga neće pasti. Vrijeme za popravku je već u nedelju kada u derbiju kola na Pale dolazi Mladost iz Velike Obarske u 14 časova.

Za ekipu „Romanije“ su igrali: Babović, Vukadin (75′ Šuko), Kreštalica, Gutalj, Novaković, Aleksić, Krezović, Delipara, Vilaret (80′ Savić), Blagojević (75′ Jovanović), Knežević.