Edukacija o proizvodnji jagode u plastenicima

0

FOČA – U okviru projekta „Ruka ruci tri“, koji provodi Udruženje za pomoć i razvoj „Hajde“ iz Sarajeva, u Foči je danas održano predavanje o proizvodnji jagodičastog voća u plastenicima, te o proizvodnji biljke stevije i gljive bukovače.

Direktor Federalnog zavoda za poljoprivredu Omer Kurtović upoznao je poljoprivrednike iz Foče i federalne opštine Foča-Ustikolina sa tehnologijom proizvodnje jagode u zaštićenom prostoru, sa najnovijim sortimentom, proizvodnjom sadnog materijala i načinom sadnje jagode.

„Prispjeće roda je znatno ranije u odnosu na rod sa otvorenog prostora, što rezultira znatno većim prihodima. Jagoda je trenutno u fazi berbe u zaštićenim prostorima i na tržištu postiže ekstremno visoku cijenu od 8 do 10 KM i cilj nam je objasniti proizvođačima, kako da dođu do proizvoda u ovo vrijeme“, rekao je Kurtović.

On je dodao da na jedan metar kvadratni plastenika idu 4,4 biljke koje mogu dati od 3,6 do četiri kilograma ploda, a u zavisnosti od tržišta, zarada u prosjeku iznosi 8.000 KM po jednom dunumu.

„Bitno je da proizvođači ne pogriješe u izboru sorte, a trenutno je sorta `Kleri` vodeća sorta u BiH i nema razloga da proizvođači eksperimentišu“, naglasio je Kurtović.

O proizvodnji za ove prostore nepoznate biljke stevije, koja ima daleko veći sadržaj šećera od šećerne repe, trske i drugih kultura iz kojih se dobija šećer, govorio je profesor Agromediteranskog fakulteta iz Mostara Nezir Tanović.

On je istakao da se ova biljka koristi kao zaslađivač jelima i da je veoma zdrava.

„Stevija smanjuje hoslesterol i glukozu u krvi, snižava krvni pritisak, poboljšava rad srčanog mišića, odlična je za dijabetičare, a dobra je i za čišćenje kože, kao i za odvikavanje od pušenja i alkohola“, naveo je Tanović.

On je pojasnnio da se listovi stevije suše i melju i da se dobijeni prah dodaje jelima, a pravi se i ekstrakt koji se razblažuje sa vodom.

Tanović je govorio i o proizvodnji gljive bukovače u plastenicima, za kojom je tražnja uvijek velika, tako da ima dobru cijenu i mnogo je isplativija od šampinjona.

Ovim projektom obuhvaćeno je po 15 poljoprivrednika iz dvije susjedne opštine, ali predavanjima redovno prisustvuje i više od tog broja zainteresovanih poljoprivrednika.

Projekat „Ruka ruci tri“, čiji je cilj unapređenje proizvodnje povrća, voća i ljekovitog bilja u plastenicima, sa 23.600 dolara finansira Ambasada SAD u BiH, opština Ustikolina učestvuje sa 3.000, a opština Foča sa 2.000 maraka.

Osim teorijske i praktične obuke, projektom je predviđena i podjela grantova pomoći.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare