„Dani Duška Trifunovića“ počinju 12. septembra

1

Na Palama će 12. septembra biti otvorena četvorodnevna manifestacija „Dani Duška Trifunovića“ koju, u čast književnika, pjesnika i televizijskog autora, organizuje Kulturni centar.

Prvog dana od 19.00 časova planirano je veče poezije pod nazivom „Bukvalno tako“ u kojem će učestvovati pisci Pero Zubac, Mošo Odalović, Ranko Mićanović, Milica Bakrač, Zdravko Miovčić i Mirko Vuković.

Besjedu o Dušku govoriće Pero Zubac, a u Galeriji Kulturnog centra biće otvorena i izložba slika Borka Močevića.

U okviru programa biće dodijeljena nagrada „Duško Trifunović“ za afirmaciju srpske kulture i književnosti.

Drugog dana manifestacije, 13. septembra, planirano je da od 9.00 do 14.00 časova pjesnici posjete osnovne škole na Palama.

Od 15.00 časova u Kulturnom centru biće održan Pjesnički dan za djecu u kojem će učestvovati Pero Zubac, Mošo Odalović, Mirko Vuković i Slobodan Stanišić, nakon čega će uslijediti proglašenje pobjednika i dodjela nagrada po konkursu o temi „Biće bolje“.

Za petak sa početkom u 19.00 časova planirana je monodrama „Ima neka tajna veza“, posvećena Dušku Trifunoviću, u izvođenju Milana Dimića.

Manifestacija će biti završena u subotu, 15. septembra, koncertom i predavanjem o temi „Tužne pjesme“ koje će izvesti sopran Klaudija Krkotić, Sonja Radojković na klaviru i kompozitor Vojin Komadina.

Pokrovitelji 12. manifestacije su grad Istočno Sarajevo, opština Pale i Ministarstvo civilnih poslova BiH.

Duško Trifunović rođen je u Sijekovcu kod Broda 1933. godine. Prvu knjigu je izdao po dolasku u Sarajevo, sa 25 godina.

Napisao je oko 20 knjiga poezije, četiri romana i nekoliko drama, a smatra se zaslužnim za kreiranje „sarajevske rokenrol škole“.

Autor je tekstova pjesama najpoznatijih pjevača i rok grupa nekadašnje Jugoslavije, među kojima su „Bijelo dugme“, „Indeksi“, Zdravko Čolić, Arsen Dedić…

Ostaće upamćen i kao autor emisija na TV Sarajevo „Šta djeca znaju o zavičaju“.

U Novi Sad je izbjegao po izbijanju rata u BiH 1992. godine, gdje je i umro 2006. godine.

Sahranjen je u Sremskim Karlovcima.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
1 Коментар
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Opet bez lokalnih književnika. Sramota. Bar da ih zovnuste da sjede u prvom redu. Njih je samo desetak, a medju njima podpredsjednik Udruženja književnika Republike Srpske i predsjednik Podružnice Istočno Sarajevo. Još jednom – bruka i sramota.